15 Şubat 2010 Pazartesi

BAHARI ÖZLEDİK.

Geçen hafta kar'ın yağmasını fırsat bilerek hemen ava çıktık.Epey yorulmuştuk ama deymişti doğrusu hem iyi bir spor yaptık hemde iki adet keklik vurabilmiştim.Aşağılarda fazla kar olmasada yukarıların durumu iyidir,hayırlısıyla kışı tamamen atlatsak inşaallah buralarda iyi bal toplayacağız.Hayat,hep güzelliklerle örülü değildir,Allah bazende alarak imtihan eder.Bugün kovanları kontrol ederken,bir kovanımın daha söndüğünü gördüm.Bununla birlikte üçünçü kovan oldu bu kışın söndürdüğüm.

Sönmenin sebebini tam olarak ortaya koyamam,Bu sönen kovanlarda bal sezonundada bir randıman alamamıştım.Çok tüketen bir cins idiler.Büyük ihtimal balı tükettiklerinden açlıktan ölmüşlerdir.Aklıma gelen diğer bir ihtimal,kışın zaten doğru düzgün salkıma girmeyen arılardan,bu kovanlara yağma saldırısı olmasıdır.


Bir yerde okumuştum,açlık olduğu zaman koloninin yaşlı üyeleri başlarını petek gözlerine sokarak intihar ederler diyordu.Bu sönen kovanlarda'da aynısı olmuştu,peteğin gözleri baş aşağı arılarla dolmuştu.


Diğer kovanlarında aynı akibete uğramamaları için balı az olanlara kek takviyesinde bulundum.Bu tür kışların arı kolonilerine zarar veren kışlar olduğunu söylerler,bizlerde inşaallah bu kışı üç koloni kaybıyla kapatırız.Daha fazla koloni kaybı bizim gibi bir yıllık arıcıların gözlerini korkutur.Yinede alanda Allah verende Allah olduğundan şükr ve sabır göstermekten başka birşey yapmayız.
1 yorum:

hbcaliskan@gmail.com dedi ki...

selamlar sizin şartlarınızın soguk oldugunu düşünüyorum ve petekler üzerinde sırlı bal göremiyorum.. besin ihtiyaçları ve kışın uzunluğuna ve bahar soguklarına besin kaynaklarının durumuna göre ayarlanması gerekir.. uzaktan ancak bu kadar yorum yapabiliyorum saygılarımla