21 Haziran 2012 Perşembe

BAL İŞİ SIR'DIR.

Her taraf kurudu sezon kötü geçeçek gibi düşüncelere dalmaya başlamıştık ki,
Allaha hamdu senalar olsun ki çok güzel bir yağmur yağdı.Bu yağmur arılara can verdi.Baktım bol bol dalak atıyorlar,dedim en iyisi bunlara birde kara kovan ördüreyim.Geçen sezon elimdeki karakovanları satmadım,kendim tükettim,Nasıl olsa diğer baldan çok ta farkı yok diye.Baktım müşteriler ısrarla istiyorlar,bu yıl bir kaçtane daha hazırlayayım dedim.

 Aslında karakovan  peteğinin içindeki balın tadı daha farklı geliyor.Acaba arının kendi ördüğü peteğin içindeki bal ile fabrikadan alınıpta arıya ördürülen lislere doldurulan balın arasında fark varmı diye bir bilimsel araştırma yapılmışmıdır.Eğer fark yoksa,şahsen vicdanım rahat değildir,karakovan balını, süzme balın iki katı fiyatına satmak.
                      Oğlum benden küsmüş,Arıcılık ta zor iş kardeş hep küsen oğullarla uğraşır durursun.
 Rabbim yeryüzünü biz insanlar için güzelleştirmiştir.Bize düşen boyun eğip şükr etmektir.Yağmurdan sonra ortalık bayağı güzelleşti.

                           Bir gün daha geçti ömrümden.
                                  Beyaz ve yeşil birbirine çok yakışır.

                          Kovanların çoğuna ballıklarını attım.İnşaallah güzel bir sezon yaşarız.
                      Abisi gibi poz vermeye çalışıyor ismail efendi.Artık bende büyüdüm diyor.

2 yorum:

Murat ATMACA dedi ki...

Şu cümleniz beni tebessün ettiriyor. Oğlunuzun resmiyle beraber çok orjinal bir cümle olmuş. "Oğlum benden küsmüş, arıcılıkta zor iş kardeş, hep küsen oğullarla uğraşır durursun.
Arıcılığı özetleyen bir cümle.
Umarım oğlunla barışmışsındır.
Her şey gönlünüze göre olsun.

AHMET GÜLEN dedi ki...

Duygularınız için teşekkur ederim.Barışmamız fazla sürmedi,o'da arılar gibi ballı bir söz duyunca hemen barıştı.Rabbim sizin gönlünüzdeki güzel düşünceleri size'de nasip etsin.